10 березня — день святого Тараса: історія, традиції та прикмети свята

Сьогодні небезпечно спати після обіду.

В православ'ї 10 березня згадують святителя Тарасія патріарха Константинопольського. За народним календарем дата називається кумоха, зовнішня дрімота, день Тараса Кумошника або Тарас Безсонний, інформує Ukr.Media.

Ким був святий Тарасій?

Родом Тарасій походив із знатної сім'ї, проживав у VIII-IX століттях. При імператриці Ірині перебував на службі секретарем і в управлінні імперією був знаковою особистістю. При цьому Тарасій дотримувався суворого аскетичного способу життя, дуже мало спав і дотримувався строгих постів.

Він багато допомагав бідним людям — немічних і хворих зціляв, голодним давав їжу, заснував монастир і побудував лікарню. Тарасій не був духовною особою, але в 784 році Вселенський Собор обрав його на посаду патріарха Константинополя.

806 році Тарасій покинув світ земний. Багато людей біля його смертного одра зцілилися від недуг.

Які на цей день існують традиції та обряди?

10 березня вважається важким днем, наші предки по можливості проводили його вдома, нових справ не починали, важливих питань не вирішували. А ось планувати сьогодні можна, так що сміливо складайте список цілей на найближчий час.

Взагалі про день Тараса Кумошника у народі склалася погана репутація. Люди боялися неприємностей, а в будь-якій дрібниці бачили лихе знамення. Є, наприклад, таке повір'я: якщо 10 березня в будинку зірвуться двері з петель, це віщує сімейству дуже страшну біду (злидні, пожежу або чиюсь смерть).

Існує на сьогодні і хороша прикмета — якщо знайти 10 березня скинуту зміїну шкуру, то людина, яка її знайшла, до кінця своїх днів вбереже себе від усіх недуг.

Як тільки виявляються перші ознаки захворювання, потрібно взяти шкірку в руки, трохи пом'яти її і попросити про зцілення. Зберігати такий зміїний оберіг треба в затишному місці, щоб доступу до неї ніхто не мав — ні діти, ні домашні вихованці, ні чужі люди. Якщо шкурка пропаде — це дуже погано, її власника чекає важка і тривала хвороба.

Сьогодні існує заборона на післяобідній сон

Згідно з народними забобонами, 10 березня по вулиці цілий день прогулюється Кумоха. Так люди називали весняну лихоманку, яку представляли худющою стародавньою старою в лахміттях, з синюватою шкірою і величезними очима.

Кумоха — це одна з дванадцяти сестер-лихоманок. Вона чіпляється до всіх підряд, випрошує шматочок хліба, по вікнах стукає, просить пустити її в будинок на нічліг. Але народна приказка недарма говорить: «Кумоха ходить і біди за собою водить».

Як тільки вона переступить поріг житла, так відразу ж у сім'ї почнуться хвороби і розлади. А ще кумоха сон на людей наганяє, а потім в сонне тіло і поселяється.

Тому на Русі, щоб з кумохою ніс до носа не зіткнутися, 10 березня в вікна не виглядали і нікого не пускали в будинок. А з ранку вирушали до храму, де молилися до святого Тарасія, щоб він від витівок кумохи вберіг.

Але найголовнішою мірою обережності у наших пращурів була заборона на денний та вечірній сон. Якщо ж людина не втрималася, заснула протягом дня, і в неї кумоха залізла, то все її тіло потім нестримно трясло, крутило і сильно ноги ломило.

Лихоманка-кумоха може не тільки уві сні до людей чіплятися, але і на дорогах. У цьому випадку від неї треба позбавлятися наступним чином:

1. Перш за все, потрібно повернутися на те місце, де імовірно кумоха напала (тобто звідки почалася тряска і ломка). З собою треба взяти жменьку ячної крупи.

2. Повернувшись на місце, необхідно зробити кілька обертів навколо себе, розсипаючи при цьому крупу і читаючи заговорений текст: «Давай-но кумоха, з тобою поміняємося. Я дам тобі крупу, а ти повернеш здоров'я тілу моєму».

3. Тепер треба зробити уклін до землі на всі чотири сторони, і повертатися додому, не оглядаючись, не зупиняючись і ні з ким не розмовляючи по дорозі.

У разі, коли лихоманка-кумоха нападає на малят, беруть непочату воду і вичитують над нею молитви святителя Тарасія. Дають три ковтки випити дитині, рештою води обтирають її тіло.

Погодні прикмети на 10 березня

  • Майбутні літні місяці будуть дощовими і непогожими, якщо сьогодні голосно і без перерви каркають ворони.
  • В ніч на 10 березня спостерігають за місяцем на небі. Якщо він з гострими рогами, значить, очікуються міцні морози.

Источник