14 березня — день Явдохи: історія, традиції та прикмети свята

Цей день сприймали як важливий перехід природи від одного стану в інший.

Народне свято день Явдохи відзначається 14 березня 2020 року (за старим стилем — 1 березня). У православному календарі це дата вшанування пам'яті преподобної мучениці Євдокії Іліопольської, ігумені, інформує Ukr.Media.

В народі з цього числа починався спів веснянок. За такий обряд день отримав прізвисько «Веснівка». Назва «Плющиха» дана на честь льоду, який плющиться, роздавлюється у цей день. Прізвисько «Свистунія» отримане з-за того, що в цей час починають зі свистом гуляти весняні вітри. Звірі і птахи зустрічають весну радісними звуками, серед яких є свист.

Історія

Євдокія жила у I-II ст. на півночі Палестини, в місті Іліополь. Була родом із Самарії. Багато років вела розпусний спосіб життя. В один із днів на її шляху зустрівся чернець Герман, який мав звичку вголос читати Святе Письмо. Він декламував уривок про Страшний Суд. Слова, які почула Євдокія, сильно вплинули на неї. Незабаром вона прийняла хрещення і пішла в монастир. За це Бог нагородив її здатністю воскрешати мертвих.

Постійні молитви, пости і каяття в минулих гріхах змінили колишню блудницю. Її призначили ігуменею обителі. Євдокія почала допомагати мандрівникам, убогим, сиротам.

56 років потому ігуменю обмовили язичники. Без судового розгляду її звинуватили в чаклунстві і обмані. Невдовзі стратили через обезголовлення.

Традиції та обряди

На день Явдохи заведено підніматися на пагорби або дах і співати веснянки. Цією почесною місією займаються діти і дівчата, рідше — жінки. Почесна вона тому, що веснянка — це заклик весни, який вважається у слов'янських народів своєрідним заклинанням.

Починається сезон польових робіт. Чоловіки присвячують день пошуку і найму помічників. Якщо не подбати про це заздалегідь, то можна залишитися без додаткових рук. Тому хороший господар відповідально підходить до цієї справи.

Прикмети

  • Дме теплий вітер — влітку буде багато дощів.
  • Погода хороша, значить, таке буде і літо.
  • Вдарили заморозки — урожай гречки буде бідним.
  • Дощовий день — до хорошого урожаю хліба.
  • Голосно кричать ворони — віщують потепління.
  • Бабак свистить — до теплих днів.
  • Якщо курка п'є талу воду, значить, ще будуть морози.
  • Тала вода з чистого снігу, отримана в день Явдохи, володіє лікувальними і цілющими властивостями.

Источник