19 січня — Хрещення Господнє: історія, традиції та прикмети свята

У цей день вода отримує від Господа особливу благодатну силу, вона здатна зцілити людину.

У православному світі на 19 січня припадає велике свято — Хрещення Господнє. У церковному календарі дата називається Богоявленням, інформує Ukr.Media.

Що значить свято Водохреща?

Це свято встановлене в пам'ять про подію, коли Іван-Хреститель у водах річки Йордан хрестив Ісуса. При цьому на Спасителя відбулося зішестя Святого Духа у вигляді голуба.

У той же момент з неба долинув Божественний голос: «Це є Мій улюблений Син, у ньому моє благовоління». Звідси й інша назва свята — Богоявлення, тобто день, коли Бог з'явився відразу в трьох іпостасях.

Які на цей день обряди та традиції?

На Русі на свято Хрещення була встановлена головна традиція — освячення води. Тому дату в народному календарі називають ще й «Водохреща».

Наші предки обов'язково відвідували три церковні служби — ранкове і вечірнє богослужіння 18 січня, і святкову літургію 19 січня. Напередодні Хрещення протягом одного дня строго дотримувалися посту.

Коли закінчується ранкова служба 19 січня, священнослужителі з парафіянами здійснюють хресний хід на «Йордань», де проводять водосвяття.

Ісус, який зійшов у річку, взяв на себе весь тягар смерті та гріхів. Тим самим він зробив воду символом життя.

У цей день вода отримує від Господа особливу благодатну силу, вона здатна очистити людину, відродити її до нового життя і вдосконалювати.

Заготовте сьогодні найпотужнішу цілющу воду.

Які ритуали не забути провести з освяченою водою?

У свято Хрещення по всіх джерелах, чи то невелике озеро або величезне море, вода володіє небувалою цілющою силою, навіть смертельно хворих людей вона здатна поставити на ноги.

У наших пращурів існувало повір'я: хто 19 січня першим у річковій ополонці або в колодязі воду набере, той протягом року жодного разу не захворіє.

Як освячувати та використовувати Водохресну воду?

Освячення води в храмах проводиться двічі — ввечері 18 січня (у Водохресний Святвечір) і у святковий день 19 січня після ранкової служби. Така вода називається Велика Агіасма.

Освячену Водохресну воду слід набирати у пластиковий або скляний, обов'язково чистий посуд (не з-під алкогольних напоїв).

Не намагайтеся принести додому відро святої води, навіть на велику сім'ю буде досить декількох літрів. Це найсильніша вода, з часом вона не втрачає своїх цілющих якостей і не псується.

Коли принесете після служби додому освячену воду, відразу ж окропіть кути у всіх кімнатах, а також віконні та дверні прорізи. Якщо проживаєте в приватному будинку, то не забудьте про господарські споруди (пташник, сараї, гараж).

Тепер потроху дайте випити всім домочадцям, додайте в пиття і домашнім тваринам. Решту води поставте на зберігання в шафку або на поличку, бажано поблизу домашнього іконостаса.

Зверніть увагу! Зберігання святої води не означає, що її потрібно поставити і забути до наступного Водохреща. В обов'язковому порядку православний християнин повинен щоранку натщесерце випивати один-два ковтки такої водички.

А щоб її вистачило на цілий рік, дійте наступним чином:

1. Візьміть чистий посуд з пластику або скла (банку, глечик, пляшку). Налийте в неї джерельну або колодязну воду (якщо немає такої можливості, беріть звичайну водицю, яку п'єте щодня).

2. Влийте зверху чайну ложечку святої води. Тепер вся набрана в посудину водичка придбала таку ж цілющу силу. У народі недарма кажуть, що краплею Хрещенської води можна і море освятити.

3. Щоранку випивайте трохи такої води, читаючи перед цим спеціальну молитву.

Чи потрібно занурюватися в ополонку?

Традиція занурюватися в ополонку на Водохреща — дуже хороша, але останнім часом вона поступово втрачає сенс, люди так роблять не за велінням душі, а тому що модно. Служителі церкви відзначають, що народ в цей день більше прагне не в храм на святкову службу, а до водойми, аби скупатися.

Даремно дехто вважає, що занурившись в Йордань, змиють з себе всі накопичені за рік гріхи. Так думати не те що не правильно, а навіть блюзнірство. Тому обряд занурення в ополонку 19 січня не є загальнообов'язковим.

Погодні прикмети на 19 січня

  • Якщо в Хрещенську ніч багато зірок на небі, значить, влітку щедро родитимуть горох і ягоди.
  • Суворий Водохресний мороз віщує родючий рік.

Источник