2 березня — день Федора Тирона: історія, традиції та прикмети свята

Якою буде погода в цей день, таким буде і все літо.

День Федора Тирона — це день, на честь праведного Федора, який святкується 2 березня. Це свято має певні прикмети, в які всі дуже вірили, та й зараз вірять. Крім того, навколо дня склався цілий ряд стереотипів. Наприклад, те, що Федір був негативним героєм, вважався — жорстоким тираном, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Свято бере свій початок ще в давнину. За часів християнства, коли язичництво ще збереглося. Федір — це святий, праведник.

Федір Тирон в 3 столітті в Амасії проповідував християнство. Після початку гоніння на людей з християнською вірою, його взяли в полон. Цей святий був мучеником, оскільки спочатку його катували, а потім спалили на багатті. Він залишився вірним Богу до кінця. За однією з легенд, чоловік був тираном, який з часом усвідомив свої помилки і почав допомагати людям. Ніхто не знає, чи правда міститься в цій легенді чи ні, але в давнину в неї дуже вірили.

Традиції та обряди

Навколо цього свята дуже багато традицій. Всі вони чітко дотримувалися в давнину і іноді дотримуються і в наші дні.

Мученика Федора Тирона в церкві шанують досі. Православні християни шанують його як доброго і милосердного святого. До нього моляться православні християни, вони відвідують церкву з молитвами до святого.

Так як прикмети і звичаї в цей день є найрізноманітніші, коло людей, що відзначають його, не обмежене. Його справляють всі бажаючі.

У Федора просять про те, щоб знайшлися зниклі речі і люди. Щоб з'ясувати, хто злодій, необхідно провести певний обряд. Для цього потрібно було в решето встромляти ножиці, вставляти в кільця пальці (вказівні) і називати імена передбачуваних злодіїв. Якщо решето почало крутитися, значить це злодій.

Як не дивно, селяни сприймали Федора швидше як злого, а не як позитивного духа, але при цьому просили в нього допомоги і захисту. Особливо від бід і неприємних ситуацій.

Прикмети

У такий час якраз закінчується зима і наближається початок весни. Адже тому на свято є стільки прикмет, що вказують на майбутню погоду.

Особливість цього свята в тому, що воно припадає на час закінчення зимових весіль.

Існує безліч прикмет, за якими люди стежили в цей день. Деякі з них стосуються погоди і клімату, а це було дуже важливо для селян. Наприклад, в цей можна передбачити погоду, а також яким буде наступний сезон. А ще можна було з'ясувати врожайність.

Вважалося, що яка видалася погода в цей день, таке буде і літо. Якщо тепло і ясно — значить, сезон видасться хорошим.

А ще за погодним явищем можна було дізнатися врожайність року:

  • Якщо ввечері буде світити яскравий місяць, значить, рік буде врожайним, причому виросте велика кількість всіх культур: овочів, ягід, фруктів, зернових, бобових.
  • Якщо день був похмурий і дощовий — значить вродить багато хліба і льону.
  • А ще звертали увагу на туман — якщо він спустився, то травень буде прохолодним. На цю прикмету орієнтувалися, обчислюючи, коли ж краще почати посіви.
  • Інша прикмета пов'язана з хмарами, які йдуть із заходу — якщо вони тонкі і довгі, то через день можна чекати дощу. Іноді це було дуже важливо, оскільки дощ просочує землю, в яку може бути проведений посів.
  • До числа прикмет відноситься і повернення птахів. Якщо вони повернулися з теплих країн рано — буде погожа весна.
  • Ще один звичай — вночі, під час цього свята, не рекомендується піднімати голову до неба, тому що якщо в цей день зловити поглядом падаючу зірку — це може призвести до важкої хвороби або навіть смерті.

Селяни високо цінували цей день, ставилися до нього з повагою і дотримувалися звичаїв. Прикмети ж були головними показниками майбутнього. А ще кожен ставився до них з великою обережністю.

Таким чином, день Федора Тирона — це незвичайне і цікаве свято, яке має свої традиції, особливості та прикмети. Деякі з них дуже цікаві, яких дотримуються досі.

Источник