2 квітня – День Мучениці Фотинії: традиції, обряди та прикмети

Якою водою потрібно сьогодні вмиватися, щоб не хворіти?

2 квітня у православному світі згадують Фотину Самарянку. У народному календарі дата отримала назву день Фотинії, Колодязниця, інформує Ukr.Media.

Хто така свята Фотинія?

Фотинія (Світлана) проживала у місті Сіхарі в історичній ізраїльській області Самарії. В Євангелії від Іоанна описується її зустріч з Ісусом Христом, коли він попросив води з колодязя. Фотинію також називають самарянка або самаритянка. Це вона сповістила всіх жителів місцевості про месіанські дії Ісуса, і стала проповідувати в різних країнах християнську віру.

Під час правління жорстокого давньоримського імператора Нерона, Фотіна була схоплена разом з синами Віктором і Іосією, сестрами та іншими християнами. Витримавши стійко всі знущання, від віри вони не відреклися. І тоді Фотинію піддали мученицькій смерті — з неї здерли шкіру і кинули тіло в колодязь. Сталося це в 66 році.

Обряди й традиції цього дня

За давньою слов'янською традицією 2 квітня славлять і шанують льон. Рано вранці господині виносили на вулицю лляні речі і розвішували на хвіртках, парканах, гілках берези. Вірили, що після такого розвішування одяг з льону своїм господарям приносить міцне здоров'я.

Дівчата за зиму до цього дня вишивали довгі весільні лляні рушники (від 2 до 6 метрів) і водили з ними на Фотинію хороводи, залучаючи таким способом гідних наречених. А невеликі рушники з вишитими на них рибками або ініціалами, дівчата вішали на вхідні двері, так зазивали в своє життя другу половинку.

Якщо хочете вберегти себе від хвороб, то вмийтеся сьогодні колодязною водою

У день вшанування святої Фотинії, яка дала Ісусу Христу напитись, а сама пізніше була втоплена в колодязі, вода кринична потужною цілющою силою володіє і здатна вилікувати різні захворювання.

У народі вірили — водиця в колодязях від того така чиста, що в ній радіє і хлюпається сьогодні душа Фотинії Самарянки.

Щоб протягом року всі члени сім'ї і домашня худоба були живі і здорові, а в саду і на городі влітку рясно вродили овочі і фрукти, треба 2 квітня з раннього ранку набрати колодязної води. Самим вмитися нею і потім побризкати всі стіни в будинку, хліва, сараях, не забути про тварин, дерева і земельний наділ.

В народі навіть склали з цього приводу приказки: «На Фотинію водою з колодязя вмийтеся, і ворогів у своєму житті більше не бійтеся», «Колодязною водою город окропи, кахексія з гнилістю геть прожени».

У день Фотинії кринична вода особливо допомагає в лікуванні весняної лихоманки. Цілющою водичкою треба вмити хворого.

А матусі такою водою обприскували лляні сорочки дитячі, і потім надягали на ніч малятам. Вони сплять здоровим міцним сном, і ніяка нічниця дітей не турбує. Ці сорочки потрібно зберігати і не прати, їх також надягають дітлахам, коли вони хворіють.

Обряд з криничною водою на залучення удачі

Використовували таку воду і для ритуалу, який залучає удачу.

Наберіть колодязної водиці у велику ємність (таз, відро) і поставте в центрі столу. Заздалегідь в будь-який жіночий день (середа, п'ятниця, субота) купіть у храмі три свічки. Розташуйте їх навколо ємності трикутником і запаліть. Прочитайте тепер замовні слова:

«Нехай Удача завжди буде зі мною, а горе і печалі, Водиця, змий геть. Нехай підуть від мене назавжди, і повз проходить будь-яка біда».

Після цього підіть у лазню або ванну, вилийте на себе заговорену воду і обітріться лляним рушником.

Народні прикмети 2 квітня

Якщо на Фотинію цілий день йде дощ, влітку можна очікувати щедрого врожаю ягід і грибів.

В ніч на 2 квітня собака голосно на Місяць виє, значить, вдень буде сильний вітер.

Источник