В цей день належало копати колодязі — вірили, що вода в ньому буде завжди чиста і вбереже від лихого ока.
Федір Колодязник, це церковна пам'ятна дата, що припадає на 21 червня (8 червня за старим стилем). Церква шанує мученика Феодора Стратилата, Гераклійського. Великомученик Феодор вважається заступником воїнів. Згадується в найменуванні свята слово «колодязник», тому що в цей час вибирають відповідне місце для копання колодязя, інформує Ukr.Media.
Історія свята
Феодор Стратилат проживав на рубежі 3-4 століття в Євхаїті. Він виріс обдарованою, доброзичливою, уважною до чужої біди молодою людиною, при цьому, був дуже красивий. За його заслуги Бог дав йому можливість оволодіти християнськими вченнями. Випадково йому стало відомо, що в місті, де він раніше проживав, з'явилося чудовисько, яке нападає на людей, тварин і знищує їх. Молодий чоловік узяв коня і весь немудрий захист, що мав, і рушив в дорогу на боротьбу з невідомим чудовиськом, яке наганяло страх на найближчі поселення. При появі чудовиська, яким був змій, Федір виголосив молитву, і воював із ним, зрештою переміг.
Ця перемога принесла молодій людині популярність, і він отримав посаду воєначальника міста. А також він збирав людей, читав проповіді, після чого всі жителі звернулися в християнську віру. Це стало відомо Ліцинію, який в той час правив. Який наказав своїм людям привезти Федора. Молодий чоловік відмовився поїхати до правителя, пояснивши це тим, що без нього почнеться бунт. Він запросив правителя до себе, пославшись на бажання відновити ідолопоклонство в місті.
Імператор погодився, приїхав в Гераклію, захопивши з собою найкращі статуї ідолів. Федір випросив статуї богів, мотивуючи це тим, що сам розставить їх як треба. Але обдурив правителя, розпилявши на частини золоті й срібні статуї і роздав їх бідним людям. Коли Ліциній дізнався про це, то засудив до страти юнака. Він піддавався тортурам протягом п'яти днів, потім був розп'ятий. На інший день охорона виявила молоду людину повністю видужалою, що було просто дивом. Він виголосив молитви Господу і зі смиренням прийняв смерть.
Традиції та обряди
Дата 21 червня ознаменована тим, що в цей день шукають місця, придатні для колодязів, вносять у ґрунт органічні добрива.
Цю дату відзначали криничники, тобто фахівці, які будують колодязі. Вони проводили своєрідний обряд. Ще з вечора клали сковорідку на те місце, де припускали копати колодязь і з того пітніла вона чи ні, визначали чи підходить це місце для колодязя.
Але криничники проживали не повсюдно і деколи людям доводилося обходитися власними силами. Той, хто будував колодязь, повинен виходити на вулицю протягом семи днів на ранковій зорі і помічати ті місця, де утворюється туман.
З 21 червня в землю починають вносити органіку. У стародавні часи в цій діяльності брали участь всі члени сім'ї. Чоловіки завантажували добриво на вози, діти на візках доставляли його на поле, а жінки вже розкидали по ґрунту. Представники старшого покоління залишалися вдома і готували обід з дванадцяти страв, щоб потім протягом всього року не відчувати голоду.
21 червня зазвичай трапляються грози. Це не відноситься до гарних прикмет, це віщувало погане прибирання сіна. Якщо у цей день було чути сильний гуркіт грому, то це означало, що погана погода встановилася на довгий термін. Тоді проводили такий обряд: весь порожній посуд, що знаходиться в приміщенні перекидали догори дном, а наповнений необхідно було перехрестити, щоб всяка нечиста сила в ньому не ховалася від негоди. А для надійності ладан сипали на вугілля в печі або на гарячу сковорідку, вважалося, що це відлякує чортів.
Ця дата славиться не лише грозами, але і росою. Якщо на зорі вийти на природу, можна було передбачити яким буде зібраний урожай. Сильна роса віщувала великий збір льону і конопель. Якщо у цей день сильна роса, то незважаючи навіть на сухе літо буде отримано хороший урожай.
Прикмети
- Якщо багато роси зранку цього дня, це до великого збору льону і конопель.
- Якщо зранку гуркоче грім, то це до затяжної негоди.
- Коли гуркоче не в одному місці — буде град.
- Гроза в цю дату означає невдалий збір сіна.
- Якщо хмар стало більше, при цьому вони перетворилися в свинцеві хмари, то значить, вночі буде погана погода.
- Птахи перестали гомоніти — у найближчі години очікується гроза.
- Якщо у вечірній час лунають лебедині крики, то це свідчить про те, що незабаром буде дощ.
- Швидке зниження температури передбачає зозуля на сухому дереві.
- Пророкує потепління болото, яке позеленіло.
- Хто з'явився на світ в цю дату — володіє даром шукача.
Залиште відповідь