4 березня – перший день Масляного тижня: традиції, обряди та прикмети

Як правильно зустрічати і святкувати Масляну?

4 березня починається довгоочікуване і веселе свято Масляна, яке відзначають сім днів. Це народне свято, присвячене зустрічі весни, називають ще млинцевим тижнем, протягом якого люди веселяться, влаштовують гучні гуляння, ходять по гостям, печуть млинці і пригощають один одного, інформує Ukr.Media.

Що за свято Масляна?

Свято це язичницьке і з'явилося ще в дохристиянській Русі, тоді воно називалося Проводи зими. Для слов'ян сонце було в порівнянні з Богом.

Як тільки наставало перше весняне тепло, народ радів сонячним променям, які зігрівали холодну після зими землю. У зв'язку з цим з'явився обряд випікання круглих коржів, які за формою нагадують сонечко.

Вірили, що той, хто з'їсть таку випічку, перейме частинку сонячного тепла і світла. З часом на заміну коржикам прийшли млинці.

З приходом християнства дата святкування Масляної трохи змінилася. Тепер люди печуть млинці, радіють приходу весняних теплих днів і проводжають зиму протягом тижня напередодні Великого посту.

У 2019 році початок Масляного тижня 4 березня, а закінчення 10 березня.

Обряди й традиції цього дня

Масляну назвали так, тому що протягом тижня їдять багато масла з млинцями. Ще тиждень називають сирним і м'ясопусним (сиру можна вживати багато, а м'яса не їдять зовсім).

Хоч це свято і давньослов'янське, сьогодні його святкують з не меншим розмахом, ніж у минулі часи, влаштовуючи конкурси, танці та співи. Багато забав з минулого дійшли до наших днів: спалювання опудала зими, кулачні бої, лазіння за призами по стовпах, поїдання млинців на час, катання на санках.

І, звичайно ж, головне частування свята — млинці. Їх печуть і їдять кожен день, і багато, з різними начинками.

Наші предки вірили, хто на Масляну не навеселиться і млинців не наїсться, той весь наступний рік безрадісно і бідно проживе.

Як правильно зустріти та відсвяткувати Масляну

Протягом століть склалися певні правила, як треба зустрічати свято і гуляти на Масляного тижня:

1. Понеділок («Зустріч»).

Сьогодні Масляну зустрічають і починають випікати млинці. Перший млинець треба віддати нужденним або жебракам. Увечері в гості на млинці один до одного ходять батьки одружених дітей (свати). На вулицях в цей день вибудовують крижані гірки і фортеці, а на центральній площі встановлюють опудало зими одягнене в лахміття.

2. Вівторок («Загравання»).

Це свого роду день молоді, вони пустують, на санях і каруселях катаються, веселяться, снігові фортеці штурмують. Молодим парам навіть дозволялося цілуватися на людях.

3. Середа («Лакомка»).

Сьогодні зяті відправляються до тещ на млинці, крім них готують пироги та медові пряники. На вулиці починали проводити кулачні бої.

4. Четвер («Широкий» або «Розгуляй).

Початок широкої Масляної, апогей свята, весь народ на вулицю виходив в сніжки грати, водити хороводи, співати пісні і на санчатах кататися. Люди кажуть, що у «широкий четвер» в домівках тільки самі немічні залишаються.

5. П'ятниця («Тещині вечерочки»).

Сьогодні зяті повинні запрошувати своїх тещ до себе в гості і пригощати смачними млинцями.

6. Субота («Зовичні посиденьки»).

Заміжні жінки в цей вечір запрошують до себе в будинок або самі відправляються в гості до сестер своїх чоловіків, дарують їм подарунки, проводять час за чаюванням з млинцями і за бесідами.

7. Неділя («Прощена»).

Сьогодні кульмінація свята — прощаються з зимою, Масляну проводжають і спалюють опудало, що символізує остаточний прихід весни. У цей день усі родичі, знайомі, сусіди просять прощення один у одного за заподіяні протягом року образи. У відповідь треба казати: «Бог простить».

Народні прикмети

Якщо 4 березня день сонячний, то рік буде родючий.

Червонуватий місяць у ніч на 4 березня віщує теплий день, але з опадами.

Источник