4 листопада — День осінньої Казанської ікони Божої Матері: історія, традиції, звичаї та прикмети свята

Сьогодні в довгий шлях краще не вирушати, – згідно з прикметами, додому не скоро повернешся.

4 листопада відзначається свято на честь Казанської ікони Божої Матері. Ця дата є однією з найважливіших у християнському календарі. Віруючі люди відзначають День осінньої або зимової Казанської ікони Божої Матері. Інші назви свята: Казанська, Зимова Казанська, Бабина заступниця, інформує Ukr.Media.

У народному календарі 4 листопада — важлива дата. Вважається, що після Казанської настає справжня зима.

Історія свята

Свято на честь Казанської ікони Божої Матері завжди було важливою датою. Воно вважалося своєрідним кордоном між осінню та справжньою зимою. Зазвичай з цього часу починалися справжні зимові холоди, тому 4 листопада господарі відкривали льохи для провітрювання, щоб запаси не підгнивали і не вичерпувалися.

Свято на честь Казанської ікони Божої Матері — це одне з головних жіночих свят, його називали Казанська Бабина заступниця. На осінню Казанську призначалися пізні осінні весілля, щоб сама Богоматір благословила на довгий і щасливий союз. Вважається, що якщо в цей день одружитися, то шлюб буде міцним і щасливим.

Звичаї та традиції

Закінчувалися сезонні будівельні роботи, і землекопи, муляри, теслі, штукатури, малярі, отримавши розрахунок, поверталися додому, у свої села. Договір: "На Казанську — розрахунок!" ніхто порушити не смів, побоювалися і наступаючих холодів.

У це святе свято небажано віддавати щось з дому, а також брати в борг, вважається що весь рік будеш брати, і віддаючи комусь гроші вважається що віддаєш найдорожче!

У це свято часто влаштовували в селах пивні свята, жінки зустрічали багато накритими столами, пригощаючи чоловіків, які повернулися з міста з робіт в село. Обов'язково готувалися м'ясні страви, ставилася на стіл картопля і квашена капуста. Також господині пекли короваї з білого борошна, готували млинці, фаршировані курятиною, смажили пиріжки з яєчною начинкою. Старалися, як могли, порадувати мужиків, голодних і змарнілих за час роботи на чужині.

4 листопада намагалися без потреби коней не запрягати, але якщо треба було відправитися в дорогу, то обов'язково благословляли наїзника іконою Божої Матері. Після від'їзду ставили поруч з іконою товсту свічку, щоб вона висвітлювала дорогу тому, хто виїхав і оберігала від усіх можливих в дорозі проблем.

Традиційно 4 листопада господині перестилали постільну білизну і міняли натільні сорочки на чисті. По-перше, святковий день, а по-друге, вважалося, що Богоматір благословить ці речі і подарує здоров'я і удачу. Якщо в родині почали часто виникати конфлікти, то подружжю потрібно було піти в храм і біля ікони Казанської Божої Матері попросити налагодити відносини. Вона завжди допомагала — вносила в сім'ю благополуччя і гармонію.

Народні прикмети

 • Якщо цей день пройшов без дощу, то наступний рік буде важким і очікують швидкого настання зими.
 • Якщо урожай був багатий, то зима буде дуже холодною.
 • На Казанську ясний день — до похолодання.
 • Хто на Казанську одружується, щасливий буде.
 • Якщо в цей день льох провітрити і окурити димом від сушеного ялівцю, то припаси ніхто не чіпатиме.
 • З ранку на землю опустився густий туман — очікується відлига.
 • Кілька днів поспіль дме південний вітер, значить, скоро почнеться снігопад.
 • Якщо вдень ясно і сонячно, то незабаром вдарять сильні морози.
 • Вважалося, що 4 листопада є кордоном між осінньою погодою і зимовою, тому і говорили, що вранці на Казанську — дощ, а ввечері — сніг.
 • Собака катається з боку на бік — до вітру і холоднечі.
 • Хто сьогодні закохається, той ніколи не розлучиться.
 • Людина, хрещена 4 листопада, буде завжди перебувати під захистом Богоматері.
 • Той, хто сьогодні плаче, той, згідно з прикметами, ще 40 днів засмучуватися стане.
 • Сороки вранці скрекочуть — зиму звуть, значить, до вечора снігу насипе.
 • Хто сьогодні з ліжка впаде, тому потрібно подумати про свою поведінку. Це знак від Божої Матері.
 • Якщо гроші в цей день втратити, — потрібно милостиню дати, і вони повернуться.

Источник