7 квітня – Благовіщення Пресвятої Богородиці: історія, традиції та прикмети свята

Як Благовіщення проведеш, так весь рік і проживеш.

Благовіщення — це свято про проголошення благої вісті Діві Марії архангелом Гавриїлом, що вона народить Сина Божого — Ісуса Христа від Духа Святого. Це велике церковне двунадесяте свято, дата якого не змінюється щороку — 7 квітня по юліанським календарем і 25 березня за григоріанським календарем, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Через зовсім не тривалий проміжок часу, після того як Марію заручили з Йосипом (її далеким родичем), що погодився зберігати дівство Марії, перед непорочною Дівою з'явився архангел Гавриїл, в цей час вона перебувала саду за читанням Святого Письма. Ангел був посланий до неї, щоб розповісти, що вона удостоїлася найбільшого з благ Господніх — стати Богородицею. Слова ангела, сказані тоді Марії, і донині вважаються молитвою в рамках Православної церкви.

Тоді Марія здивувалася і задала питання сповіснику благої вісті, як же вона, що зберігає дівство, може народити сина. І повідав їй Гавриїл істину, дану йому самим Господом: "зійде на тебе Дух Святий, і той хто народиться — є Святий, і наречеться — Сином Божим". Діва ж смерено відповідала: "я раба Господа, нехай буде так, як ти говориш". Така коротка історія Благовіщення, що сповістила початок нашої ери за версією Православної церкви.

Дата Благовіщення (25 березня за старим стилем) йде рівно через дев'ять місяців з дня Різдва Христового (25 грудня за старим стилем). Вважається що дата Великодня і Благовіщення — це один день року.

Приблизно через дві сотні років після Різдва Христового, Благовіщення стали розглядати, як перше спокутування гріхів людських. Порівнюючи послух і смирення Марії зі свавіллям Єви. Діва Марія як би перевтілюється в оновлену Єву. Навіть їхні імена є анаграмою — Eva і Ave. Це трактується, як відродження померлого через Єву людства і повсталого через Марію.

Згідно з дослідженнями вчених, Господь направив до Марії Ангела, в той же день, коли відбувалося створення світу — 25 березня, тим самим Бог як би дає людям другий шанс на життя і очищення.

Традиції та обряди

У цього свята є багато різних традицій, але найголовнішими є: випускання голубів і випікання просфор і булочок у вигляді жайворонків.

Звільнення на свободу білих голубів зазвичай відбувається після святкової служби в храмі, це символізує чисті душі, звільнені від тяжкості гріхів цього світу, які підносяться в небо до свого творця. Це пов'язано з тим, що Богородиці був відпущений первородний гріх, вона була чистою. Люди випускають голубів в знак бажання очиститися від своїх гріхів.

Благовіщення вважається днем душевного і фізичного спокою, забороняються танці і всякого роду розваги, сварки з близькими теж забороняються. Це день спокою і молитви.

Випічка просфор і їх поїдання, свого роду прохання до Бога про подаяння благодаті і його захисту. А булочки у вигляді жайворонків — якийсь заклик весни, хорошого врожаю, допомоги в землеробстві і домашніх справах. Зазвичай жайворонків печуть діти в недільних школах або працівники храму, а потім роздають парафіянам.

Кілька інших традицій і обрядів:

  • Незважаючи на те, що у цей великий день діє суворий піст, дозволяється їсти рибу.
  • У цей день не варто надягати обновки, вважається, що новий одяг розірветься або забрудниться.
  • Після Благовіщення люди починали перебиратися в прохолодну частину житла.
  • У цей день будь-яка робота вважається гріхом.

Прикмети

  • Заморозки на Благовіщення — до багатого врожаю.
  • Якщо до Благовіщення ластівки не прилетіли, то навесні буде холодно.
  • Якщо дружина в цей день назве чоловіка сорок разів "улюблений", то сім'ї жити у коханні і гармонії довгі роки.
  • Якщо у дворі закопати шматочок хлібного приношення — до багатого урожаю.
  • Є прикмета, що спалювання солі в це свято, і вживання її потім в їжу приносить везіння.
  • По погоді в свято визначали, яким може бути майбутній рік і літо, що наближається. Якщо день сонячний — то літо буде дуже спекотним.

Источник