Чи може велосипед представляти небезпеку для здоров’я та кому велопрогулянки протипоказані

Про користь їзди на велосипеді написано чимало: і для здоров'я, і для емоційного стану. А ось чи може така фізична активність принести шкоду?

Протипоказання та обмеження

Їзда на велосипеді, велопрогулянки, як і інші види фізичних навантажень, мають ряд обмежень, інформує Ukr.Media.

Покататися на двоколісному залізному «поні» з вітерцем не вдасться тим, хто, у першу чергу, має серйозні проблеми з опорно-руховим апаратом. М'язи спини, поперековий відділ хребта, гомілковостопні і колінні суглоби, а ще зап'ястя, променезап'ясткові суглоби приймають на себе «максимальний удар», коли людина катається на велосипеді. Тому, якщо мають місце серйозні порушення їх функціоналу, з велосипедними прогулянками краще почекати.

Втім, при деяких захворюваннях хребта, остеохондроз, наприклад, лікарі, навпаки, рекомендують помірне фізичне навантаження у вигляді велопрогулянок. Але при цьому необхідно використовувати корсет, що підтримує, спеціальне ергономічне сидіння (можливо, зі спинкою) і певним чином відрегулювати висоту та кут керма.

Тимчасово обмежити себе в катанні на велосипеді слід також жінкам під час вагітності.

Загострення хронічних захворювань, варикозної хвороби, виразка шлунку і дванадцятипалої кишки в стадії загострення, серйозні захворювання серцево-судинної системи — все це може завадити насолоджуватися їздою на двоколісному транспорті.

З високою температурою, з простудними і вірусними захворюваннями теж не можна сідати за кермо велосипеда.

Також надзвичайно небезпечною їзда на велосипеді буде для людей з проблемами зору і захворюваннями, які супроводжуються порушенням координації. Такий велосипедист становить загрозу і для себе, і для оточуючих — може, приміром, когось збити.

Враховуючи деяку травматичну небезпеку цього виду транспорту, його не слід вибирати і тим, хто страждає остеопорозом, при якому знижується щільність кісткової тканини і підвищується крихкість кісток.

Можлива шкода й негативні наслідки

Їзда на велосипеді деякою мірою пов'язана з травмами, негативними наслідками, різноманітними ризиками. Тобто велопрогулянки можуть бути просто шкідливі і небезпечні, якщо не дотримуватися певних правил.

  • У першу чергу, щоб уберегти себе від різних небезпек і травм, якими певною мірою загрожує їзда на велосипеді, потрібно надягати спеціальну екіпіровку, що захищає голову, коліна, лікті, кисті рук при падінні. Велосипедний шолом, наколінники і т. д. життєво необхідні, якщо ви початківець велосипедист, не впевнено почуваєте себе за кермом двоколісного транспорту або вам необхідно буде проїжджати ділянки вздовж автомобільних доріг (втім, «захист» доцільно одягати завжди).
  • До речі, про автомобілі — в міських умовах складно побудувати маршрут для велопрогулянки, «не перетинаючись» жодного разу з машинами. Тому необхідно знати і дотримуватися правил дорожнього руху, а також, якщо ви катаєтеся в темний час доби, надягати одяг зі світловідбиваючими елементами. Не зайвим буде оснастити велосипед ліхтариком, а краще спеціальним набором велосипедних габаритів, передніми і задніми фарами.
  • Найбільшої шкоди при катанні на велосипеді людина може заподіяти собі сам. Нехтування розминкою перед велопоїздкою, надмірні навантаження без підготовки і тренування (замість поступового нарощування інтенсивності і тривалості навантажень) загрожують травмами опорно-рухового апарату, розтягненням м'язів і т. д.
  • Неправильно підібраний одяг для катання теж може стати причиною небезпечних наслідків від велопрогулянок. Слід враховувати погодні умови, не варто занадто утеплятися, щоб не спітніти. Також не варто занадто оголятися: шорти з настанням весни, в яких частенько можна побачити велосипедистів, не дуже доречні, бо холодний вітер може стати причиною і простудних захворювань, і запальних процесів.
  • Ще одна помилка неграмотного велосипедиста, за яку йому самому доведеться потім розплачуватися — недотримання режиму пиття. Зневоднення — серйозна проблема, яку легко вирішити: треба лише робити пару ковтків кожні 15-20 хвилин, навіть якщо пити не хочеться.

Дотримуючись таких нескладних правил безпеки, обережно і розумно підходячи до їзди на велосипеді, можна буде звести нанівець всі негативні наслідки, ризики та можливу шкоду. Тож велосипед стане вашим кращим «другом», принесе максимум користі і задоволення.

Джерело