День швейної машинки відзначається 13 червня

Патент на першу швейну машину отримав англійський винахідник Томас Сейнт, однак його винахід не отримав широкого поширення.

13 червня відзначається День швейної машинки (Sewing Machine Day) — свято неофіційне, але відзначається фахівцями, і нерозривно пов'язане з історією появи цього винаходу, який став частиною промислової революції і дозволив зробити переворот не тільки у сфері легкої промисловості, а й у побуті більшості домогосподарок, інформує Ukr.Media.

Суперечки про те, яку дату вважати Днем народження швейної машинки не вщухають в середовищі фахівців і любителів історії технічних винаходів і в наші дні. Річ у тому, що такої дати немає, і не може бути, якщо ми хочемо говорити однозначно. Навіть в період появи перших швейних машинок спори про право вважатися винахідником доходили до судових розглядів. Зверніть увагу — ми говоримо про них у множині, бо винахід з'явився в різних країнах приблизно в один і той же період часу. Різниця полягала в принципі роботи та технічних особливостях швейних машинок, які з'явилися на світ в період кінця 18 — середини 19 століть. На цьому шляху проявили свої творчі здібності було багато винахідників. Найбільш відомими ж з них були ті, про кого ми поговоримо далі.

Прототипи перших швейних машинок з'явилися у вигляді ідей в 15 столітті. І належать вони Леонардо да Вінчі. Хоча є твердження, що століттям раніше в Голландії якимсь винахідником, ім'я якого залишається невідомим, були зроблені пристосування, що спрощують роботу з пошиття вітрил. Ну, а далі час переносить нас у 18 століття. У 1755 році Карл Вейзенталь патентує конструкцію швейної машинки, що повторює принцип роботи ручного шиття, тобто копіює стежки при пошитті вручну. В Англії, винахідник Томас Сейнт (або Сент) отримав 13 червня 1790 року патент на конструкцію першої швейної машинки, яка, однак, не набула поширення, а призначалася для зшивання шкіри і вітрил. Ця дата і стала підставою для неофіційного святкування Дня швейної машинки. Проте до того способу швейної машинки, який собі уявляє більшість людей, які бачили коли-небудь цей агрегат, було ще далеко.

Відомо, що австрійський кравець і винахідник Йозеф Мадершпергер на початку 19 століття сконструював машинку, в якій використовувалася голка з вушком у гострого кінця (ідея, частково взята у Вейзенталя), а машинка могла робити до 100 стібків у хвилину. У 1830 році більш-менш зручну і практичну швейну машинку створює французький винахідник Бартелемі Тімон. Його дітище робило вже до 200 стібків у хвилину, а отриманий патент і вдала конструкція дозволили створити швейну мануфактуру. Однак проіснувала ця мануфактура недовго, бо була розгромлена і спалена під час протесту обурених робітників, які побоювалися за втрату роботи в результаті спрощення і автоматизації виробництва.

В цей же період (перша половина 19 століття) з'являлися зразки швейних машинок Ханта, Фішера, Гіббоні і ін. Але прорив в області швейних машинок стався в 1845 році разом з винаходом американця Еліаса Хоу. Ця машинка робила вже 300 стібків у хвилину і використовувала човниковий стібок. Однак, і у неї були свої особливості і недоліки: горизонтальний рух голки, вертикальне розташування матеріалів, що зшиваються і ін. Що викликало певні проблеми при виведенні продукту на ринок (навіть право на використання свого винаходу Хоу продає в Англії, а не в США).

Попри те, що всі наступні зразки швейних машинок являли собою модернізації ідей Хоу, законодавцем моди і «брендом на століття» в цій області стала компанія, заснована іншим винахідником — Ісааком Мерріта Зінгером в 1851 році. По суті, його швейна машинка стала глибоко модернізованим варіантом машинки Хоу. Однак ті нововведення, які вдалося внести в її конструкцію цьому винахіднику, дозволяють назвати його дітище новим винаходом.

Завдяки цим доопрацюванням і модернізації Зінгер зумів подолати масу «дитячих хвороб» швейних машинок того часу, а також зробити свій продукт, надійним, зручним, який піддається ремонту і відносно доступним. Саме машинки Зінгера стали мрією всіх домогосподарок, а також показником достатку, так як швейна машинка на перших порах була дешевим продуктом. Кінець 19 століття став справжнім бумом поширення швейних машин, а подальша історія їх розвитку — тема, яка заслуговує на окрему увагу.

Источник