Для чого потрібні світські бесіди

Хто придумав розмовляти "ні про що" і для чого це потрібно.

Про світські розмови зазвичай говорять як про порожні і нудні бесіди. Бути інтровертом і мізантропом модно, а небажання проявляти ввічливість ототожнюють з щирістю. Однак, попри спірну репутацію, мистецтво світської бесіди — далеко не простий і не даремна навичка. Розповімо, чому розмови «ні про що» все ще залишаються важливою частиною комунікації, інформує Ukr.Media.

Як виникла світська бесіда

Мовленнєвий жанр світської бесіди зародився при французькому дворі за часів Просвітництва і дуже швидко став обов'язковим для знаті по всій Європі. До Росії культуру світського етикету привіз Петро, до початку 18 століття світська бесіда була обов'язковою частиною спілкування при дворі в столиці і у провінційних дворян. У 19 столітті дворяни проводили час на балах за обговоренням світських пліток, причому розмови частіше велися на суміші французької і російської мов.

Після революції палацовий етикет, як частина буржуазного ладу, ігнорувалися, але в часи відлиги і далі після 1990 років світська бесіда відродилася, і знову стала елементом культури спілкування.

Сьогодні світською бесідою можна назвати будь-яке спілкування «із ввічливості» — у черзі до лікаря, у колі незнайомців на вечірці або в офісі.

Навіщо потрібні розмови ні про що

Через те, що світська бесіда, здебільшого, досить поверхнева і завжди підкреслена ввічливістю, її можна вважати лицемірною — ви розмовляєте з малознайомими людьми про речі, які вам не дуже цікаві, начебто погоди за вікном або хто як провів вихідні. Але значення такого спілкування набагато глибше.

У світської бесіди багато функцій, наприклад розслабити співрозмовника, перш ніж переходити до більш глибокої теми. Коли вам належить складна, неприємна або дуже особиста розмова з людиною, декілька фраз про затори або комплімент щодо зовнішнього вигляду (яких ми теж чомусь часто уникаємо) допомагають вам налагодити зв'язок. Це необхідно для розмов з малознайомими людьми, адже з рідними прелюдії найчастіше ні до чого. Уміння завести або підтримати розмову — частина іміджу людини і спосіб справити хороше враження. Коли ви йдете на співбесіду, потенційний роботодавець напевно оцінить не тільки професійні, але і комунікативні навички, причому останні часто виявляються важливішими.

Ще одне призначення світської бесіди — налагодити соціальну взаємодію і створити сприятливу атмосферу в компанії, наприклад, на вечірці або робочій нараді. Це демонстрація дружнього і позитивного ставлення до людей: чи то розмова про новий фільм з колегами на корпоративі або обмін парою люб'язностей зі стоматологом, перш ніж ви сядете у крісло.

Уникнути незручного мовчання, залишившись наодинці з незнайомцем, зараз легко за допомогою смартфона. Але пам'ятайте, що ви втрачаєте багато можливостей для ефективної, корисної і просто приємної взаємодії з оточуючими. У міру того як люди віддаляються один від одного і все більше відокремлюються, маленькі розмови про погоду і іншу нісенітницю набувають великого значення.

Як не зіпсувати світську бесіду

Придумайте фрази, якими почати розмову

У світської бесіди є чітка структура. Перша частина: вступ в розмову. Приводом для нього може стати зауваження про навколишню вас обстановку («У вашому офісі легко заблукати», «На вулиці сьогодні дика спека»), комплімент (він повинен звучати щиро, тому вдавайся до цього способу, тільки якщо вам дійсно є чим захопитися). Підійде невелике прохання («Чи не підкажете, до котрої триватиме захід?») або запитання на тему, яка зараз обговорюється в суспільстві.

Британський психолог-психоаналітик Мартін Лейні рекомендує перед тим, як вирушати на зустріч з кимось, почитати останні новини, розібратися в гучних темах, щоб мати можливість підтримати розмови, які зазвичай ведуться в компаніях.

Відповідайте розгорнуто

Якщо ви нервуєте при спілкуванні з малознайомими людьми, знайте, що вони, швидше за все, відчувають те ж саме. Вам обом непросто підтримувати бесіду, тому намагайтеся зробити все зі свого боку, щоб розмова відбулася.

Відповідаючи на питання, залишайте людині можливість вхопитися за ваші слова і розвинути діалог. Наприклад, на чергове «як справи?» можна сказати не просто «добре», а додати якусь інформацію про себе — «з понеділка йду у відпустку», «на вихідних планую сходити на пляж». Не важливо, чи скористається цією «вудкою» співрозмовник, ваша справа — створити можливість для комфортного спілкування.

Задавайте запитання співрозмовникові

Відповідайте розгорнуто, але не надто захоплюйтеся розповіддю про себе. Виявіть увагу до людини, задавайте питання, заохочуйте співрозмовника ділитися інформацією. Але стежте, щоб питання не порушували його особисті кордони, якщо відчуваєте, що якась тема йому неприємна, не продовжуйте її.

Завершуйте розмову ввічливо

Остання частина структури світської бесіди — завершення розмови. Заздалегідь підготуйте кілька фраз, які допоможуть вам витончено закінчити діалог. Скажіть, що вам потрібно передати щось важливе господині дому або іншому гостю, випити склянку води або привітатися з кимось.

Коли чуєте подібні фрази від інших людей, ставтеся до цього нормально. Коротко скажіть, що вам приємно було поговорити або ви сподіваєтеся, що ви ще побачитеся, і дайте людині піти.

Источник