Нацбанк залишив облікову ставку на колишньому рівні

Нацбанк залишив облікову ставку на колишньому рівні

Фото: Пресс-центр НБУ Нацбанк тримає ставку на одному рівні з 2 червня

Інфляція в Україні знижується швидше, ніж очікувалося, і знижуватиметься й надалі, запевнив регулятор.

Національний банк прийняв рішення зберегти облікову ставку на рівні 25% річних. При цьому буде запроваджено комплекс додаткових заходів щодо посилення конкуренції банків за строкові депозити населення шляхом зниження ставки депозитних сертифікатів овернайт з 23% до 20% та пільг для банків, що залучають кошти на термін від трьох місяців. Про це повідомляється на сайті регулятора у четвер, 16 березня.

«Для забезпечення подальшого зниження інфляції, захисту гривневих заощаджень від інфляційного знецінення та підтримки курсової стабільності правління Національного банку вирішило зберегти облікову ставку 25% та запровадити комплекс додаткових заходів щодо посилення конкуренції банків за строкові депозити населення», — йдеться у повідомленні.

НБУ тримає ставку на цьому рівні із 2 червня 2022 року. Тоді регулятор вирішив підвищити облікову ставку з 10% одразу до 25%.

Нацбанк зазначив, що інфляція, що склала в річному вираженні 24,9% за підсумками лютого, знижується швидше, ніж очікувалося, і знижуватиметься й надалі, в тому числі завдяки заходам регулятора.

«Подальше зростання привабливості строкових депозитів у гривні на тлі зниження тиску в готівковому сегменті валютного ринку спонукає вкладників нарощувати заощадження в національній валюті. Це посилить стійкість валютного ринку та захистить міжнародні резерви, що підтримає подальше покращення курсових та інфляційних очікувань», — заявили в НБУ.

У центробанку додали, що зменшенню інфляційного тиску також сприятиме зниження світової інфляції, у тому числі через здешевлення енергоносіїв та ефект високої бази порівняння першого року повномасштабної війни. Обмежуватиме зростання цін і відносно стриманий споживчий попит.

«Водночас вагомими ризиками для інфляційної динаміки залишаються тривалість та інтенсивність бойових дій та подальше руйнування об’єктів критичної інфраструктури. Актуальні також ризики: додаткових бюджетних потреб та значних квазіфіскальних дефіцитів в енергетичній сфері; ускладнення або припинення роботи «зернового коридору», — заявив водночас Нацбанк.

Ще одним ризиком названо передчасне пом’якшення монетарної політики провідними центральними банками у відповідь на посилення загроз для фінансової стабільності, що може призвести до повільнішого зниження світової інфляції, а також посилення волатильності на світових фінансових ринках.

У повідомленні наголошується, що важливою умовою забезпечення макрофінансової стабільності є ритмічне надходження міжнародного фінансування, зокрема, за очікуваною новою програмою з МВФ.

«Найближчим часом очікується відкриття програми розширеного фінансування МВФ. Враховуючи потенційні надходження коштів від міжнародних партнерів, у тому числі МВФ, та подальшу активізацію ринку внутрішніх боргових запозичень, бюджетні потреби у 2023 році будуть повністю профінансовані без монетизації дефіциту бюджету. Зі свого боку Національний банк зможе й надалі підтримувати досить високий рівень міжнародних резервів та балансувати валютний ринок», — йдеться у релізі.

Облікова ставка — еквівалент вартості грошей в економіці. За цією ставкою НБУ надає кошти комерційним банкам, а ті, у свою чергу, кредитують фізосіб та юридичних осіб. Отже, облікова ставка впливає на вартість кредитних ресурсів. Підвищення облікової ставки говорить про зростання рівня інфляції та падіння темпів економічного зростання в країні.

Раніше Держстат заявив про зниження зростання інфляції у лютому. Минулого місяця ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,5%.

Джерело