Особливості статусу тимчасового захисту для українців у Польщі

Після початку повномасштабної війни в Україні в лютому 2022 року мільйони українців стали вимушеними переселенцями, шукаючи притулок в більш безпечних місцях на заході України або виїжджаючи за межі держави. Польща, яка є найближчим нашим західним сусідом в силу географічних обставин з початком війни прийняла найбільш наплив біженців, велика частина яких залишилася тут до закінчення війни, отримавши тимчасовий захист в Польщі, право на проживання, працевлаштування, соціальний захист та медичне обслуговування. Українці, які отримали статус біженців у Польщі, отримали рівні з корінними поляками права за виключенням права голосу у виборах.

Права, які доступні українцям в Польщі, котрі мають тимчасовий захист

Біженці та їхні діти, що отримали вказаний статус в Польщі, мають право на навчання в польських державних та комунальних загальноосвітніх закладах, де навчання ведеться на польській мові. Крім того, біженці можуть відкривати в Польщі свій бізнес та займатися підприємницькою діяльністю. Водночас тимчасовий захист для українських сімей є надзвичайним заходом та не тотожний статусу біженця, однак:

  • дозволяє українцям проживати в Польщі впродовж одного року (особи, визнані біженцями мають право на отримання картки проживання, дійсної впродовж трьох років). Термін перебування для осіб з тимчасовим захистом польським урядом продовжено на термін до 30 вересня наступного року;
  • передбачає право на отримання негайного доступу до працевлаштування та навчання для дітей, яким не виповнилося 18 років;
  • надає право на заселення в спеціальні центри або на отримання коштів з часткою компенсацією вартості найму (оренди) житла.

Особи з тимчасовим захистом у Польщі також можуть користуватися послугами з соціального забезпечення та медичного обслуговування в державних та комунальних закладах та можуть з часом розраховувати на отримання статусу біженця.

Як українцям отримати статус тимчасового захисту в Польщі

Для того, щоб отримати доступ до тимчасового захисту в Польщі чи в будь-якій іншій країні Європейського Союзу, куди можна потрапити без візи, потрібно повідомити відповідні служби іноземної країни під час перетину кордону Важливо: оформлення права на тимчасовий захист можливо тільки в одній з країн ЄС, тому якщо отримати польський код PESEL, в отриманні тимчасового захисту в іншій країні можуть відмовити.

На відміну від статусу біженця, яким заборонено працювати впродовж пів року після подачі відповідної заявки, особи з тимчасовим захистом можуть працевлаштовуватися відразу після отримання відповідного статусу.