Спиридон і Никодим 13 листопада: історія, традиції та прикмети свята

У цей день турбувалися про домашню птицю. Утеплювали курники або будували спеціальні сарайчики, куди кури зможуть сховатися в разі негоди та холодів.

У православному календарі 13 листопада (за старим стилем 31 жовтня) це дата вшанування пам'яті преподобних Спиридона і Никодима, проскурників Печерських, інформує Ukr.Media.

Історія

Спиридон прийшов у Печерський монастир за часів служіння ігумена Пімена. Він був уже літнім чоловіком, непорочним, працьовитим. Його поставили на виготовлення просфор. Цим же послухом займався і Никодим. Протягом 30 років вони пекли просфори, безупинно молилися Господу Богу і читали псалми.

Спиридон відомий своїми чудесами. Одного разу загорілася пекарня, де він працював — вогонь вирвався з печі та захопив дах. Блаженний Спиридон схопив свою мантію і заткнув нею піч, потім зв'язав рукави своєї волосяниці і набрав у неї води. Ченці допомогли йому загасити пожежу. Великим було їхнє здивування, коли вони побачили, що мантія і волосяниця не згоріли.

Традиції та обряди

В це народне свято рибалки починають ловити рибу. Вони не звертають увагу на погоду, оскільки вважається, що якщо зловити в цей день рибу, зробити її начинкою для пирогів, і кожен член сім'ї скуштує цю смакоту, то в будинку пануватиме розсудливість, і всі будуть здоровими.

Також на Спиридона і Никодима виходять на полювання мисливці. За повір'ям, зайчатина зробить чоловіка красивим і привабливим для протилежної статі, а заячі лапи, як трофей, принесуть удачу в житті.

В цей день примічають слабких курей для забою, які не зможуть перезимувати, а інших закривають на зимівлю. На столі з'являються страви з курки: пироги, котлети та багато іншого.

Жінки читають молитви про порятунок від вогню.

Для залучення щастя і грошового достатку необхідно всією сім'єю в цей день сісти під матицею — балкою, яка підтримує стелю.

Прикмети

  • Якщо снігур заспівав — чекай скорої зими.
  • Якщо ведмежий барліг розташовується на пагорбі — бути весняній повені.
  • Якщо вдень стоїть тепла погода, то в найближчі 2-3 дні посилиться вітер.
  • Горобці голосно розцвірінчалися — до хорошої погоди.
  • Якщо рибалки посварилися, то вся зимова риболовля буде без улову.
  • Сни, які приснилися на Спиридона і Никодима, збуваються на 10-ту добу.
  • Якщо у цей день не виспатися, то життя буде недовгим.

Источник